portal osiedli, dzielnic i miast

Gda雟k Nied德iednik - Forum

Pogaduchy z s御iadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation

FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Nied德iednik - sprawy osiedlowe » Forum » Rozliczenie co 2016/2017.
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat     

Rozliczenie co 2016/2017.

Id do strony 1, 2    Nast瘼na     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomo嗆
adondek 

Zagl康ajacy

Do陰czy: Pon Wrz 20, 2010 14:48
Sk康: NIED柱IEDNIKA

PostWys豉ny: Pon Sie 21, 2017 15:09    Temat postu: Rozliczenie co 2016/2017.

Zimy nie by這 , budynek ocieplony , wy窺ze zaliczki a niedop豉ta du瘸 jak nigdy.
sonic44 

Zagl康ajacy

Do陰czy: Wto Wrz 25, 2007 1:11
Sk康: Gda雟k Nied德iednik

PostWys豉ny: 字o Sie 23, 2017 23:03    Temat postu: Re: Rozliczenie co 2016/2017.

Te jestem w szoku, nie wiem sk康 taka suma.

Po za tym dostarczyli teraz tylko kwoty a w poprzednich latach by造 przedstawiane dok豉dne wyliczenia, mo瞠 kontaktowa si kto ze Sp馧dzielni?
adondek 

Zagl康ajacy

PostWys豉ny: Czw Sie 24, 2017 10:56    Temat postu: Re: Rozliczenie co 2016/2017.

sonic44 napisa:
Te jestem w szoku, nie wiem sk康 taka suma.

Po za tym dostarczyli teraz tylko kwoty a w poprzednich latach by造 przedstawiane dok豉dne wyliczenia, mo瞠 kontaktowa si kto ze Sp馧dzielni?

Jedyne co mam do zaproponowania to napisa do zarz康u s捫nist reklamacj ( z wiadomo軼i do Rady Nadzorczej ). Jak otrzymaj kilkadziesi徠 reklamacji to nie b璠 mogli nas zbywa bzdurami jak to ma miejsce przy np.interwencjach telefonicznych. Urz璠nikowi 豉two przychodzi m闚i petentowi bzdury , ale ci篹ko jest pod bzdurami z這篡 sw鎩 podpis.
A tak generalnie to proponuj wszystkim , aby raz do roku pofatygowali si na Walne Zgromadzenie , wygarn瘭i co komu le篡 na w徠robie i ewentualnie nie udzielili zarz康owi absolutorium.
sonic44 

Zagl康ajacy

Do陰czy: Wto Wrz 25, 2007 1:11
Sk康: Gda雟k Nied德iednik

PostWys豉ny: Pi Sie 25, 2017 13:31    Temat postu: Re: Rozliczenie co 2016/2017.

Rozmawia貫m z Pani z administracji.

Niestety wychodzi, 瞠 tym razem to nie jest wina sp馧dzielni.
Mimo bardzo lekkiej zimy, zu篡li鄉y wi璚ej jednostek ciep豉 ni poprzedniej zimy.
Cena jednej jednostki r闚nie posz豉 w g鏎 o kilka z這tych, co daje od razu kilka tysi璚y z這tych koszt闚 wi璚ej na blok.

My郵, 瞠 przed kolejn zim trzeba przemy郵e jak oszcz璠zamy i czy oszcz璠zamy.
Gdy wietrzymy mieszkanie nale篡 skr璚i kaloryfery.
R闚nie gdy wychodzimy do pracy nale篡 skr璚i ogrzewanie, niestety wielu ludzi pomija to bo chce wr鏂i do ciep貫go mieszkanka, kt鏎e tak naprawd nagrzeje si w p馧 godziny.
adondek 

Zagl康ajacy

PostWys豉ny: Nie Sie 27, 2017 10:14    Temat postu: Re: Rozliczenie co 2016/2017.

sonic44 napisa:
Rozmawia貫m z Pani z administracji.

Niestety wychodzi, 瞠 tym razem to nie jest wina sp馧dzielni.
Mimo bardzo lekkiej zimy, zu篡li鄉y wi璚ej jednostek ciep豉 ni poprzedniej zimy.
Cena jednej jednostki r闚nie posz豉 w g鏎 o kilka z這tych, co daje od razu kilka tysi璚y z這tych koszt闚 wi璚ej na blok.

My郵, 瞠 przed kolejn zim trzeba przemy郵e jak oszcz璠zamy i czy oszcz璠zamy.
Gdy wietrzymy mieszkanie nale篡 skr璚i kaloryfery.
R闚nie gdy wychodzimy do pracy nale篡 skr璚i ogrzewanie, niestety wielu ludzi pomija to bo chce wr鏂i do ciep貫go mieszkanka, kt鏎e tak naprawd nagrzeje si w p馧 godziny.

Nie by豚ym sk這nny tak szybko rozlicza i usprawiedliwia Sp馧dzielni. Chyba nie oczekuje Pan (i) , 瞠 w rozmowie telefonicznej pracownik administracji przyzna , 瞠 wina le篡 po stornie jej firmy. Ja osobi軼ie mam ju do嗆 wys逝chiwania o otwartych oknach , niezakr璚anych grzejnikach itp. bzdurach (jeden z s御iad闚 us造sza r闚nie argument o wyj徠kowo zimnym wrze郾iu !!) Przecie nawyki lokator闚 s takie same i nie zmieniaj si z roku na rok. A gdzie 10-25 % oszcz璠no軼i z tytu逝 ca趾owitego ocieplenia budynku, nowej sieci ciep這wniczej i jednej z najcieplejszych zim w historii ( w Wigili + 14 st.C !!) Co do stawki za GJ , to mam inn informacj z GPECU- u a ponadto z rozlicze w poprzednich latach mo積a by這 j ustali , a obecnie nie. Dodam tak瞠 , 瞠 z wywieszanego w po這wie sezonu grzewczego rozliczenia por闚nawczego zu篡cia energii cieplnej w GJ w mojej klatce zu篡cie by這 najmniejsze na osiedlu ( z nieznanych przyczyn sp馧dzielnia nie podaje danych za ca造 sezon).
Bzdurne wyja郾ienia sp馧dzielni by造by ewentualnie do przyj璚ia gdyby kilkuset z這towe dop豉ty op豉ty by造 w ka盥ym budynku ( przecie rzekoma zmiana taryfy obj窸a wszystkich i trudno przypuszcza aby z貫 nawyki wyst瘼owa造 tylko w niekt鏎ych klatkach ) .
I pami皻ajmy , 瞠 to my jeste鄉y w豉軼icielami Sp馧dzielni . Dlatego mamy prawo 膨da w FORMIE PISEMNEJ od zatrudnianych, w gruncie rzeczy przez nas os鏏, wszelkich wyja郾ie. Z mojego do鈍iadczenia wiem , 瞠 otrzymywane przeze wyja郾ienia na pi鄉ie zg豉szanych spraw znaczenie odbiega造 od wcze郾iejszych wyja郾ie ustnych. Dlatego 膨dajmy pisemnego potwierdzenia tego co nam m闚i w rozmowie.
DeVilio 

Forumowicz

Do陰czy: 字o Sie 26, 2009 21:21
Sk康: Gda雟k - Nied德iednik - G鏎alska

PostWys豉ny: Pon Sie 28, 2017 11:05    Temat postu: Re: Rozliczenie co 2016/2017.

A mo瞠 tak zgodzicie si wreszcie na podzielniki ciep豉? Ka盥e mieszkanie zap豉ci za tyle ile wygrzeje i przestaniecie wszyscy marudzi. Znam osobi軼ie jedn pani co grzeje 24/h 7 dni w tygodniu pomimo 瞠 sama w mieszkaniu bywa bardzo rzadko. Zapytana czemu - lubi mie ciep這 jak przychodzi do domu. I to ona nie zgodzi豉 si na podzielniki ciep豉 bo przecie sama zabuli豉 by tak kwot 瞠 posz豉 by z torbami. U mnie w domu grzejniki praktycznie przez ca陰 zim s ZAKR犴ONE! Grzej jedynie w 豉zience bo wilgo, reszta mieszkania ma sta貫 21 stopni przy rozszczelnionych wszystkich oknach! To paranoja jaka jest! Nie mog wietrzy chaty bo kwiatki zamarzaj Razz

Do rzeczy - podzielniki ciep豉. Ka盥y zap豉ci za to co FAKTYCZNIE zu篡je i nie b璠zie mo磧iwo軼i 瞠by sp馧dzielnia sobie naszym kosztem fundowa豉 samochody i inne wakacje.
asterka 

Nowy na forum

Do陰czy: Wto Pa 10, 2017 15:32
Sk康: NIED柱IEDNIK

PostWys豉ny: Wto Pa 10, 2017 15:38    Temat postu: Re: Rozliczenie co 2016/2017.

Nie upadajmy na duchu . Dzisiaj na stronie Sp馧dzielni przeczyta豉m
og這szenie o konkursie na stanowisko Prezesa Zarz康u. Brawo Rada Nadzorcza za odwag w przewietrzaniu zasiedzia造ch uk豉d闚. Warto by這 na Was g這sowa !!
DeVilio 

Forumowicz

PostWys豉ny: 字o Pa 11, 2017 10:00    Temat postu: Re: Rozliczenie co 2016/2017.

Pewnie kuzyn obecnego prezesa straci w豉郾ie prac... Razz
asterka 

Nowy na forum

PostWys豉ny: Pi Pa 13, 2017 9:32    Temat postu: Re: Rozliczenie co 2016/2017.

DeVilio napisa:

Musz przyzna , 瞠 tej opcji nie bra豉m pod uwag Smile
asterka 

Nowy na forum

PostWys豉ny: Wto Lis 07, 2017 15:57    Temat postu: Re: Rozliczenie co 2016/2017.

asterka napisa:
DeVilio napisa:

Musz przyzna , 瞠 tej opcji nie bra豉m pod uwag Smile

Czy ju co wiadomo o wyborze nowego Prezesa ?
Jantars 

Pocz徠kujacy

Do陰czy: Pon Cze 26, 2017 5:38
Sk康: Gda雟k-Nied德iednik

PostWys豉ny: 字o Lis 29, 2017 19:07    Temat postu: Re: Rozliczenie co 2016/2017.

asterka napisa:
Nie upadajmy na duchu . Dzisiaj na stronie Sp馧dzielni przeczyta豉m
og這szenie o konkursie na stanowisko Prezesa Zarz康u. Brawo Rada Nadzorcza za odwag w przewietrzaniu zasiedzia造ch uk豉d闚. Warto by這 na Was g這sowa !!

Faktycznie nale篡 pochwali odwag, wybrali nowego - starego prezesa Smile

Nikt nie by przeciw - wszyscy ZA. Hurra
Jantars 

Pocz徠kujacy

PostWys豉ny: 字o Lis 29, 2017 19:44    Temat postu: Re: Rozliczenie co 2016/2017.

DeVilio napisa:
U mnie w domu grzejniki praktycznie przez ca陰 zim s ZAKR犴ONE! Grzej jedynie w 豉zience bo wilgo, reszta mieszkania ma sta貫 21 stopni przy rozszczelnionych wszystkich oknach!.

To jest jaki spos鏏, ale nie na ca陰 zim. Dlaczego? Kluczowe w ogrzaniu budynku s 軼iany i to one najd逝瞠j si ogrzewaj i poch豉niaj ciep這. Je郵i po這wa mieszka鎍闚 ma wy陰czone ogrzewanie, to ci篹ej pracuj kaloryfery pozosta造ch s御iad闚. Je郵i s tzw. podzielniki ciep豉 to im nabija licznik. My si cieszymy, s御iad p豉ci.
W nowoczesnych budynkach nie da si wy陰czy ca趾owicie termostatu. Jest ustawiony tak, aby ka盥e mieszkanie generowa這 co najmniej min. ciep豉 na utrzymanie odpowiedniej temperatury 軼ian budynku. To jest oczywi軼ie automat i uruchamia si przy spadku temperatury konstrukcji budynku, dzia豉 tak, aby to minimum zawsze utrzyma. Ekonomiczne ogrzewanie polega na niedopuszczeniu do wych這dzenia. W skali ca貫go sezonu blok - tj. mieszka鎍y zyskuj spore oszcz璠no軼i. Podsumowuj帷..... U nas lepiej mie w陰czone termostaty na 2-3 przez ca陰 dob. Je郵i jest ciep這 - grzejnik jest ch這dny, pob鏎 maleje. Sta貫 ogrzewanie z mniejsz intensywno軼i i utrzymywanie sta貫j temperatury jest kluczem do oszcz璠no軼i.
DeVilio 

Forumowicz

PostWys豉ny: Czw Lis 30, 2017 9:45    Temat postu: Re: Rozliczenie co 2016/2017.

Aha, czyli generalnie je瞠li dobrze si czuj przy temperaturze 19 stopni w mieszkaniu to mam grza do 22 瞠by s御iadowi by這 ciep這 tak? Pieprzy logik.
Jantars 

Pocz徠kujacy

PostWys豉ny: Czw Lis 30, 2017 17:10    Temat postu: Re: Rozliczenie co 2016/2017.

DeVilio napisa:
Aha, czyli generalnie je瞠li dobrze si czuj przy temperaturze 19 stopni w mieszkaniu to mam grza do 22 瞠by s御iadowi by這 ciep這 tak? Pieprzy logik.

Odnios貫m si do ekonomi ogrzewania i nie kwestionuj tezy, 瞠 niekt鏎e mieszkania s przegrzewane. Niestety w bloku na 40 mieszka - jest co najmniej 100 r騜nych wymaga co do temperatury i to rodzi problemy. Minimum dla system闚 grzewczych konstrukcji w blokach wynosi na og馧 17 C. W mieszkaniach daje to ok 18-20 C. Mog豉by by ni窺za pod warunkiem, 瞠 wi瘯szo嗆 mieszka鎍闚 preferuje ni窺ze temperatury, dlatego w blokach 鈔edni przyjmuje si na podstawie og鏊nych norm dla pomieszczenia dziennego. Takie rozwi您anie jest ekonomiczne i mniej agresywne je郵i mamy podzielniki ciep豉. To jest solidarno嗆 wsp鏊notowa, ka盥y do tego minimum musi wnie嗆 sw鎩 grosz. Nie ma zakr璚anych kaloryfer闚 i 瞠rowania na s御iadach.
Pana 19 C mie軼i si w normie, byle to by豉 warto嗆 sta豉 +/- 2 C. Ro積ica nie powinna by wi瘯sza ni 2 C na dob. Oczywi軼ie osobn kwesti jest temperatura w 豉zience – tu przyjmuje si min. 23 C., dlatego dla ekonomi ogrzewania w sezonie grzewczym drzwi od 豉zienki powinny by zamykane.
DeVilio 

Forumowicz

PostWys豉ny: Pi Gru 01, 2017 12:12    Temat postu: Re: Rozliczenie co 2016/2017.

W 豉zience mam ca造 czas grzejnik otwarty na max inaczej wilgo robi ze 軼ianami i wyposa瞠niem 鄉ieszne rzeczy, wola bym 瞠by r璚zniki do mnie si nie odzywa造 po kilku dniach wiszenia.

Co do reszty - chcieli鄉y wprowadzi u nas w bloku podzielniki ciep豉 i nie zgodzi豉 si m.in. osoba, kt鏎a w mieszkaniu bywa raz na kilka miesi璚y ale jak ju jest - to chce wej嗆 do ciep貫go, skutkiem tego jej kaloryfery przez ca陰 zim pracuj na maxa, kto za to p豉ci? No kto?

Pomijam ciep這lubnych ludzi bo oni a takich rachunk闚 nie nabijaj, chodzi mi o takich, kt鏎zy wychodz帷 z domu zostawiaj w陰czony kaloryfer bo zimno i otwarte okno bo duszno. I co takiemu zrobisz? Nic, a potem niedop豉ta za ogrzewanie wychodzi mi na rachunku pomimo 瞠 mam w domu odkr璚ony JEDEN kaloryfer. Mam nadziej, ze rozumie Pan ten problem z wszystkich punkt闚 widzenia? Kto chce mie ciep這 to sobie grzeje - i musi za to zap豉ci. A ja nie lubi mie w domu 23 stopni bo jest mi za gor帷o - i te musz zap豉ci za s御iada, kt鏎y lubi mie w mieszkaniu 26 i przewietrzone. Gdzie tu logika?
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 2 Id do strony 1, 2    Nast瘼na
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat

Mo瞠sz pisa nowe tematy
Mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach

Forum Gda雟k

osiedla Gda雟ka:

2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Pla篡 Arko雟ka Astra Park Atrium Gda雟kie Audiopolis Aura Gda雟k Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia G鏎ka B喚kitna Kaskada Braci Majewskich Br皻owska Brama Browar Gda雟ki Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery K徠y Cztery Oceany Cztery Pory Roku D逝ga Grobla Do Studzienki Dolina Dw鏂h Jezior Dolina Pot璕owska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszcz璠ne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpa雟kie Hokejowa Horyzont Jab這niowa (INPRO) Jab這niowa (PB Kokoszki) Jab這niowy Sad Jary Jasie Jasie Park Jaworzniak闚 Jednoro盧a (Wro雟ki) Jelitkowo Jelitkowski Dw鏎 Jezioro Jasie Jod這wy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Mot豉w Kamienice Nad Strzy膨 Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kie逍ino G鏎ne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Kr鏊ewskie Wzg鏎ze Kryszta這we Kwarta Kamienic Laurowe Lawendowe Wzg鏎za Leszczynowe Lipce υstowice Maciejka Ma熥owy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Mi貫 Mi貫 Wzg鏎ze Morena Park Morenova Morenowe Wzg鏎ze My郵iwska 17 My郵iwska Park My郵iwski Stok My郵iwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wod Nadmorski Dw鏎 Neptun Park Nied德iednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia G鏎na Osowa II Osowa Wodnika Ostoja My郵iwska Pana Tadeusza Parkowe Wzg鏎ze Piast闚 Pi璚iu Most闚 Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB G鏎ski Polonica Po逝dniowe Pomara鎍zowe Promienne Przer鏏ka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta 畜ik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina S這neczna Dolina S這neczna Morena S這neczne S這neczne Wzg鏎za S這neczniki Sm璕orzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Che軛 Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzg鏎ze Szpora 7 安. Wojciech 安ierkowe 安i皻okrzyskie 安i皻okrzyskie (PB EKO) 安irskiego Trzy D瑿y Trzy 畝gle Uje軼isko Vivaldiego Wie瘸 Leszka Bia貫go Wie篡cka Wie篡cka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wisz帷e Ogrody Wolne Miasto Wr鏏la Staw Wzg鏎ze Elizy Wzg鏎ze Focha Wzg鏎ze Magellana Za S這neczn Bram Zabornia Zabytkowa Wsp馧czesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Z這ta Karczma

dzielnice Gda雟ka:

Anio趾i Br皻owo Brze幡o Che軛 Jasie Kokoszki Krakowiec-G鏎ki Zachodnie Letnica Matarnia M造niska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-安. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Po逝dnie Przymorze (Ma貫 i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przer鏏k Strzy瘸 Suchanino 字鏚mie軼ie VII Dw鏎 Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzg鏎ze Mickiewicza Zaspa (M造niec i Rozstaje) 畝bianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysi帷lecia

Forum Sopot

osiedla Sopotu:

Aquarius Dolina Go喚biewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana 安iemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

Brodwino Dolny Sopot G鏎ny Sopot Kamienny Potok Karlikowo 安iemirowo

Forum Gdynia

osiedla Gdyni:

Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cis闚 Fikakowo Fort Forest Gdy雟kie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosma雟ka Kamienica Moderna Kasztanowa K瘼a Red這wska Komandorskie Wzg鏎ze Le郾e ζnowa I Marco Polo Mistral Morskie My郵iwskie Tarasy Nad K瘼 Nawigator Or這wska Bryza Parkowe Patio R騜y Pomorska 57 Red這wska Kaskada Red這wski Stok Rezydencja Sok馧 Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Sk這dowska 8 Sk這dowskiej Sojowa Sok馧ka Sok馧ka Zielenisz 好iadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogr鏚 Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Le郾e Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

Babie Do造 Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa D帳rowa Dzia趾i Le郾e Grab闚ek Kamienna G鏎a Karwiny Leszczynki Ma造 Kack Ob逝瞠 Oksywie Or這wo Pog鏎ze Pustki Cisowskie - Demptowo Red這wo 字鏚mie軼ie Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Le郾icz闚ka) Wzg鏎ze 安. Maksymiliana

W REGIONIE:
Byt闚 Chojnice Gda雟k Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy K徠y Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Ko軼ierzyna Krynica Morska Kwidzyn L瑿ork κba 璕owo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gda雟ki Pszcz馧ki Puck Reda Rotmanka Rumia S逝psk Sopot Starogard Gda雟ki Straszyn Tczew Ustka Wejherowo W豉dys豉wowo 真kowo

FORUM GDA垶K     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDA垶KI     FORUM STRASZYN

FILMY Gda雟k/Sopot/Gdynia      TR粑MIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczy na 鈍iecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialno軼i za tre嗆 wypowiedzi zamieszczanych przez u篡tkownik闚 serwisu. Osoby zamieszczaj帷e wypowiedzi naruszaj帷e prawo lub prawem chronione dobra os鏏 trzecich mog ponie嗆 z tego tytu逝 odpowiedzialno嗆 karn lub cywiln.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2018   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Za堯 forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama